Styrelse

Hela styrelsen nås på e-postadress: styrelsen@

Christer Eldh Ordförande christer.eldh@ 
Charlotte Strömstedt   charlotte.stromstedt@
Helene Berndtsson   helene.berndtsson@
Jan Ingvar Persson   jan.ingvar.persson@
Emil Billing   emil.billing@
Mikael T´kautz   mikael.tkautz@
Caroline Laurell   caroline.laurell@

Suppleanter

Linda Reidy     linda.reidy@ 
Fredrik Jönsson     fredrik.jonsson@
Vibeke Svedenborn     vibeke.svedenborn@ 
Jörgen Esbjörnsson     jorgen.esbjornsson@

VD & Huvudmannaskap

Styrelsen har utsett en VD att företräda verksamheten som operativ huvudman enligt skollagens författningar.
VD är Peter Strömblad.

Styrelsens uppdrag i korthet

Styrelsen är företrädare för huvudmannen enligt skollagen. Det åvilar styrelsen bland annat:

  • att se till att verksamheten följer gällande lagstiftning,
  • att själv föreslå förändringar för en långsiktig och hållbar utveckling,
  • att verkställa fattade beslut,
  • att verka för våra barn och elevers positiva resultatutveckling,
  • att främja samarbetet medlemmar emellan,
  • att verka för ett gott samarbete mellan föreningen och statliga och kommunala organ,
  • att företräda, bevaka och iakttaga föreningens angelägenheter gentemot myndigheter,
  • att behandla till föreningen inkomna förslag och ärenden.

Revision

Öhrlings PWC, Lund, revisor Anders Thulin

Valberedning

E-post: valberedningen - snabel a - svalovsmontessori.se

  • Catarina Waldemarsson
  • Sanna Marjakangas
  • Anna-Karin Persson
  • Patrik Wijk

Ordförandehistorik

2016 Christer Eldh
2014 Louise Blomqvist
2012 Kajsa Lilius
2009 Håkan Vikström
2007 Clas-Tomas Larsson
2006 Birgitte Blicher
2005 Mikael T'Kautz
2002 Olof Barr
2001 Peter Strömblad
1996 Lotti Wachtmeister
1992 Per-Henrik Bondesson
1991 Hans Häggberg

Uppdaterad: den 28 juni 2017.

Just nu söker vi sponsorer till vår utemiljö vid Onsjöskolan. Är du intresserad, läs mer här.

Föreningsnytt

  1. Info om antagning inför läsåret 2018/2019

    2017-10-19
    Antagningen görs i januari/februari skiftet.
  2. Information om Öppet Hus och antagning läsåret 2017/2018

    2017-02-12
    Välkomna på Öppet Hus, Onsdagen den 15e februari kl 18-20 på Svalövs Montessoris Grundskola, i Svalövsparken.
  3. SKOL-Info 2017-01-28

    2017-01-28
    Nu är vårterminen i full gång.
    Det råder både studiero och förväntan i korridorer och klassrum.